Mi fán terem a cserkészet?
A cserkészet egy olyan nagyszerű mozgalom, ahol mindenki megtalálhatja a helyét, akiben van némi elszántság. Általános iskolás gyerekek, középiskolás fiatalok, egyetemisták mozgalma ez, a legrégibb és legnagyobb ilyen mozgalom a világon. Benne van minden: természetjárás és táborozás, sport és játék, színjátszás és éneklés, országjárás és külföldi utak, szolgálat és a másokon való segítés. Képzett és tapasztalt fiatalok – és néhány gyermeklelkű felnőtt – irányítják a cserkészek életét, akik jól tudják, a számítógép és a tévé képernyője mellett mi mindenre vágysz!
A cserkész igazi hazája a természet. Ha azt mondod: „Nem nagy kunszt, hiszen manapság mindenki jár kirándulni és iskolai táborokba!” – egyrészről igazad van. De a cserkészet jóval több ennél! Itt a hátadra veszed a kommandósok, hegymászók, fölfedezők felszerelését, és módszeresen megtanulod, hogy milyen is az igazi kalandtúra. Az erdőben és a hegyek között ezerféle kaland vár rád: nyomot követsz, jeladást gyakorolsz, sátrat versz és kunyhót építesz, tüzet raksz és megfőzöd a vacsorádat. Gondold csak el: körülötted az erdő, fölötted a csillagos ég, a hátadat melegíti a tábortűz parazsa, a sátrak árnyéka kirajzolódik a holdfényes tisztáson, miközben éjjeli őrséget adsz, hogy társaid álma zavartalan legyen a ponyvák alatt… Ez az, ez kell nekünk! A természetjárás és a táborozás olyan bajtársi közösséget farag a nyápic bandából, hogy öröm nézni. A válladat húzza a hátizsák, fáradt a lábad és csípi szemedet az izzadtság, de feléd nyúl egy segítő kéz és felhúz a hegytetőre. Aztán dalolva mentek tovább…
A cserkészetben megismered a fákat, füveket, az erdő-mező virágait és állatait. A többiek a suliban csak a biológiakönyvből ismerik a bükkfát, a tölgyet és az erdei fenyőt – de te tudod, melyik ad jó parazsat és hogy milyen közelről egy vaddisznó-dagonya. Ha cserkész leszel, otthonosan mozogsz kint a vadonban. Rájössz, hogy a bérházak és a nagyváros füstje fölött csillagos az ég; hogy a neonfények és villódzó képernyők mögött, messze fenn az égen az alkony felhői ragyognak dicsőségükben.
A cserkészetben nagyszerű lehetőséged nyílik arra is, hogy másokon segíts. Elég lehangoló érzés, amikor az ember egyedül marad a bajban – de te észreveszed a mások gondját, és tudod, hogy mit kell tenni! Egy kis horzsolás, napszúrás vagy bokaficam nem okozhat gondot: el tudod látni magad, és megtanulsz elsősegélyt nyújtani. Hidd el, hogy a legjobb dolog, ha másokon segítünk. A szomszéd néni alig bírja a szatyrát hazacipelni? Elveszed tőle, és örökre hálás lesz neked. Egy idegen eltévedt a városban? Útba igazítod, aztán mosolyogva odébbállsz. Elfogyott a haverod szendvicse, és még mindig éhes? Odaadod neki a sajátod felét, és kétszer olyan jól fog esni a maradék. Ha cserkész leszel, ezer ilyen apróság révén megtanulsz örömet szerezni másoknak. Sőt, egyik feladatod lesz, hogy ötletességgel és leleménnyel mindennap tegyél valami jót.
A cserkész szereti a hazáját. „Haha – mondhatnád – jó duma, ettől még nem kell hasra esni!” De a felszín alatt minden emberben ott bujkál a kérdés: vajon miért pont ide születtem, és miért épp magyarnak? Hidd el, ez sem véletlen. Azért jöttünk a világra, hogy valahol otthon legyünk benne. Hát mi éppen itt vagyunk otthon! A cserkészetben lehetőséged nyílik rá, hogy alaposabban megismerd lakóhelyedet, a környéket, sőt az egész Kárpát-medencét. Rengeteg élményt nyújt az országjárás, a népdaléneklés, néptánc, a hegyek-vizek-városok bebarangolása és felfedezése. Ha cserkész leszel, rájössz, hogy a magyar népnek mennyi kincse van, és te is e kincs egyik gazdája lehetsz!
Aztán itt van a testi-lelki egészség. „Egészséges életmód…” – manapság a csapból is ez folyik. A cserkész azonban ezt komolyan is gondolja. Rendszeres testmozgás, sport, ügyességi versenyek és sok-sok szabadtéri játék! Egyszer csak észreveszed, hogy gyorsabb és ruganyosabb vagy, jobban bírod a strapát és nem kezdesz el lihegni, ha lépcsőn mégy fel a negyedikre. Gyorsabban futsz, távolabbra ugrasz és messzebbre hajítasz; a cserkészetben tanultakat a testnevelési órán is hasznosíthatod. Hasonlóképpen leszel a lelki egészséggel is: a cserkészek kiegyensúlyozott, vidám fickók, akik a kellő pillanatban tudnak nemet mondani! – ugye érted, mire gondolok?
A végére hagytam, bár talán a legfontosabb: a cserkész bízik Istenben, és szárazon tartja a puskaport. A sok hebehurgya csak sodródik az árral, egyik nap ezt mondja, másik nap azt; amit tegnap még megvetett, azt ma helyesli. A cserkész jellemes ember, ezért az egyenesség és a becsület a legfontosabb neki! És ehhez van egy jó iránytűje: a hit. Ha beállsz közénk, talán elcsodálkozol, hogy mindenféle felekezetű gyerek csatlakozhat hozzánk. A nagy nemzetközi táborokban tíz-tizenkétféle vallásúak cserkészkednek együtt a legnagyobb egyetértésben. Hogy lehet ez? Úgy, hogy a cserkész a maga hitéhez ragaszkodik, a máséhoz türelmes.
Hidd el, ennél nagyszerűbb társaság nincs a világon!